Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Web sitenizi doğru renk ve tasarım ile sıfırdan kodluyoruz sosyal medya hesaplarınızı işletiyor özel gün tasarımları ile kurumsal kimlik sağlıyoruz Google işletme hesabınız ile işletmenizi üste çıkartıyoruz ve hedef kitlenizin size daha kolay ulaşabilirliğini arttırıyoruz.

İLETİŞİM

İnstagram Etkileşim Saatleri, Ne Zaman İnstagram’da Paylaşım Yapılmalı ?

İnstagram Etkileşim Saatleri, Ne Zaman İnstagram’da Paylaşım Yapılmalı ?
  • 17 Eylül 2023, 17:24

İnstagram Etkileşim Saatleri, Ne Zaman İnstagram’da Paylaşım Yapılmalı ?

İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin En Kötü Zaman

Genel olarak İnstagram, PC’den çok daha fazla akıllı telefon ve tabletlerden erişilen bir platformdur. Bu nedenle, günün en kötü zamanı, en azından hafta içi, hedef kitlenizin bu tür cihazlara erişiminin en düşük olduğu zamandır. Bu yüzden istisnalar olsa da, sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde içerik yayınlamamanız gerekir.

Çoğu insan uykuda olacağı için uyandıklarında, yaptığını paylaşım İnstagram akışından çoktan gitmiş olur. 

İnstagram’ı ne için kullanıyor olursanız olun, diğerlerinden daha iyi olan günün belirli saatleri ve haftanın belirli günleri vardır.

Hafta sonu paylaşım yapmak, içeriğinizi yayınlamak için en kötü zamanlardan biri olma eğilimindedir, çünkü insanlar hafta sonu tatil yaparken, İnstagram’da zaman geçirmekle pek ilgilenmez. Bununla birlikte, İnstagram Hikayeleri ve İnstagram Reels söz konusu olduğunda bir istisna vardır.

Bu içerik türlerinin her ikisini de İnstagram kullanıcılarının tüketmesi nispeten daha kolaydır. Bu yüzden hafta sonları sadece birkaç kısa Hikaye ve Reels yayınlayabilirsiniz. Ancak, normal içerik paylaşmak için mümkün olduğunca hafta içi günlere bağlı kalın.

En Kötü Günler  En Kötü Zaman
Pazartesi 14.00
Salı 13.00
Çarşamba 10.00
Perşembe 23:00
Cuma 09:00
Cumartesi 20:00
Pazar 16:00

Pazar, İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin İyi Bir Gün mü?

Pazar, İnstagram’da paylaşım yapmak için en kötü gün olma eğilimindedir ve bunun nedeni oldukça basittir: insanlar pazar günleri akıllı telefonlarını diğer günlerdeki kadar sık kullanmaz.

Tabii bu, Pazar günü herhangi bir etkileşim alamayacağınız anlamına gelmez. Ancak genel olarak Pazar günü yayınlayabileceğiniz çoğu şey, Pazartesi günü de yayınlanabilir.

İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zamanlar

Genel olarak, tüm saat dilimleri içinde İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman, gönderilerinizi 11:00 – 15:00 arasında paylaşmaktır. Bu yüzden yüksek etkileşim için sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde paylaşım yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Bu saat dilimlerinin bu kadar iyi olmasının nedeni, insanların genellikle iş veya okul sırasında mola verdiği zamanlar olması ve ortak aktivitelerinden birinin, yemek yerken veya arkadaşlarla sohbet ederken İnstagram’da gezinmek olmasıdır.

Hafta sonu gönderi paylaşmak için bu saatler günün en kötü zamanı olmasa da, bu günlerde daha geç uyananlar için süreyi biraz daha geçe almak isteyebilirsiniz.

Fakat 11:00 – 15:00 arası İnstagram’da paylaşım yapmak için genellikle günün tek iyi zamanı değildir. Aynı zamanda 19:00 – 21:00’da İnstagram içeriği yayınlamak için en uygun zamanlardan biridir. Bu zaman dilimi, insanların çalıştıktan sonra dinlenmeye başladıkları zamandır.

Cuma günü paylaşım yapmak için en iyi zaman da 07:00-14:00 arası olarak gösterilmektedir. 

Sprout Social’a göre İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman:

En İyi Günler  En İyi Zaman
Salı 11:00 – 14:00 CDT
Hafta içi  11:00 – 14:00 CDT

İnstagram’da Paylaşım Yapmadan Önce Spesifik Hedef Kitlenizi Hesaba Katın

Markanızın sahip olduğu İnstagram kitlesine bağlı olarak, İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi gün ve saatler de değişiklik gösterir. Çünkü İnstagram gönderileri ve İnstagram reklamları için en iyi zamanlama diye kesin bir şey yoktur.

Örneğin, İnstagram pazarlama yoluyla ulaşmaya çalıştığınız demografik grup geceleri uyumama eğilimindeyse, diğer insanlar için günün en iyi paylaşım saatlerinde gönderi paylaşmak, sizin için iyi sonuçlar sağlamayacaktır.

Çoğu paylaşım, belirli günlerde veya günün belirli saatlerinde daha iyi performans gösterme eğiliminde olsa da, bu hiçbir şekilde her markanın ve sektörün aynı kurallarla çalışması gerektiği anlamına gelmez.

Deneyimlerinize göre, markanız İnstagram’da gönderi paylaşmanın en yoğun olduğu zamanlarda iyi performans göstermiyorsa veya kötü gönderi paylaşma zamanları sizin için daha iyiyse, o zaman paylaşım yapacağınız saati kendiniz belirlemeniz gerekir.

Sektöre Göre İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman

En iyi paylaşım zamanı İnstagram hesabına göre değişir, ancak belirli sektörler, hedef kitle davranışlarına göre İnstagram’da farklı zamanda paylaşım yapabilir. 

Sprout Social’a göre teknoloji, yiyecek ve içecek, eğlence, eğitim, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sağlık ve daha pek çok sektör için İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman ve günler aşağıdaki şekildedir:

Sektör En İyi Gün En İyi Saat
Teknoloji  Pazartesi – Cuma 10.00 – 11.00, 14.00 – 17.00, 20.00 / 10:00 – 13:00
Yiyecek – İçecek Pazartesi 09:00-Öğlen
Perakende Çarşamba – Cuma 15:00 / 11.00 – 12.00
Eğitim Kurumları Perşembe – Cuma 14:00 / 04:00 – 05:00
Eğlence Salı – Çarşamba – Perşembe  13:00 – 17:00 / 11:00 / 08:00 – 09:00
Sağlık Salı – Pazar 08:00-Öğlen, 17:00 – 20:00 / 08:00 – 09:00
Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Çarşamba 10:00 – 18:00
Seyahat ve Turizm Acenteleri Pazartesi – Perşembe 11:00 – 15:00 / 11.00 – 15.00

Konuma Göre İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin En İyi Zaman

İnstagram’da en iyi zamanda paylaşım yapmanın bir başka yönü de konumdur. Çünkü farklı konumlar, saat dilimi değişkenlerinden etkilenen farklı kitle davranışlarına sahiptir.

Farklı saat dilimlerine göre İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi yerel saatler aşağıdaki şekildedir:

Konum En İyi Zaman
Doğu Asya ve Güneydoğu Asya 23:00 – 04:00
Güney Asya ve Orta Doğu 03:00
Afrika 06:00
Batı Avrupa 18:00 – 20:00
Birleşik Krallık 04:00 – 06:00
Güney Amerika 04:00
Doğu ABD ve Kanada 04:00 – 09:00
Orta ABD ve Kanada 06:00 – 08:00
Batı ABD ve Kanada 12:00 – 06:00
Avustralya 23:00 – 02:00

Markanızın İnstagram’da Paylaşım Yapmak İçin İdeal Zamanını Nasıl Bulursunuz?

İnstagram’ı iş için kullanmanın sınırsız avantajlarından biri de hedef kitlenizin yoğun olduğu zamanlar hakkında fikir edinmektir. Piyasadaki birçok İnstagram aracı, gönderi zamanlamalarınızı uyumlu hale getirmenize yardımcı olmak için hedef kitlenizin daha yüksek ve daha düşük katılım sürelerini gösterir.

Hedef kitlenizin online olduğu bir zamanda gönderi paylaşmak, erişiminizi ve katılımınızı artırır, bu da daha fazla İnstagram takipçisine yol açar.

1. İnstagram’ın Yerleşik Analitiği

İnstagram, hedef kitlenizin konumunu ve en aktif zamanlarını gösteren analizleri aracılığıyla yerel içgörülere erişmenizi sağlar. Bu sayede İnstagram’da paylaşım yapmak için en uygun zamanı ve günü belirleyebilirsiniz. Ancak, bu içgörülere erişmek için bir İnstagram işletme hesabı ve bir İnstagram işletme profili oluşturmanız gerekir.

2. Manuel Olarak En İyi Zamanlarınızı İzleyin

Paylaşım yapmak için hafta boyunca farklı zamanlarda deneme yapın. Belirli bir tarih ve saatte bu gönderilere gelen beğenileri ve yorumları izleyin.

Doğru bilgiye ulaşmak bir veya iki ay sürecek olsa da, verileri aldıktan sonra gönderi sürenizi optimize etmek için kullanabilirsiniz.

3. İnstagram Araçlarından Yararlanın

Tahmin yapmamak ve doğru verilere hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız, iyi bir sosyal medya analiz aracı, tüm zor işleri sizin yerinize yapabilir.

Örneğin Hootsuite Analytics, geçmiş etkileşim, erişim ve tıklama oranı gibi geçmiş verileri elde etmek için belirli zaman dilimlerinde ölçümler sunar. Bu veriler, hedef kitlenizin tercihlerine göre İnstagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanı ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

Kaynak: clickmatix

İnstagram Kitlenizi Büyütmek İçin En Etkili 9 İpucu

Son birkaç yılda, sosyal medya platformlarının muazzam büyümesine tanık olduk. Her yaş grubundan giderek daha fazla müşteri bu platformlar üzerinden ticari markalarla etkileşime geçmeye başladı. İşletmeler için İnstagram da, 2023’te markalar için önemli bir pazarlama platformu haline geldi. Bu yüzden iş farkındalığınızı artırmak ve daha fazla erişim elde etmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

1. Amacınızı bilin

Sosyal medya pazarlama kanallarını kullanırken, pazarlama yolculuğunuz boyunca amacınızdan sapmamak için hedeflerinizi önceden belirlediğinizden emin olun. Hedef belirlemek, marka bilinirliğinizi artırmanıza, bir topluluk oluşturmanıza ve ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak piyasaya sürmek ve satmak için doğru zamanı belirlemenize yardımcı olur. 

2. Profilinizi optimize edin

İnstagram profiliniz, İnstagram’da takipçi sayınızın artmasında ve azalmasında büyük rol oynar. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin zihninde olumlu bir izlenim bırakmak için mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bu noktada birçok özelliğe erişmek için profilinizi işletme profiline çevirdiğinizden emin olun.

3. Tanınabilir bir profil resmi kullanın

Profil resminiz, müşterinizin profilinizi anında tanımasına yardımcı olmada hayati bir rol oynar. Bu sayede insanlar profilinizi kısa sürede tanıyabilir ve internetteki birçok yanıltıcı ve dolandırıcı profille etkileşim kurmaktan kaçınabilir.

4. Çekici görseller kullanın

Estetik ve çekici görseller her zaman daha geniş bir kitlenin dikkatini çekmenize yardımcı olur. İnstagram tamamen görseller ve çekici içeriklerle ilgilidir. Fakat başkaları için işe yarayan görseller, sizin işletmeniz için işe yaramayabilir. Bu nedenle, çevrimiçi rekabette öne çıkmak için kendi görsel kimliğinizi oluşturmanız şarttır.

5. Tutarlı bir şekilde paylaşım yapın

Birçok marka, içerik eksikliğinden dolayı takipçilerini kaybetme eğilimindedir. Düzenli olarak gönderi paylaşmak, yalnızca takipçi çekmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda internetteki her türden kullanıcıya erişiminizi genişletir. Bu nedenle kaliteli içerik, küçük işletmeniz için harikalar yaratabilir.

6. Uygun hashtag’leri kullanın

İnstagram hashtag’leri sayesinde içeriklerinizi internet üzerinden kategorilere ayırabilirsiniz. İnstagram, kullanıcıların hashtag’leri takip etmesine ve internet üzerinden içerik keşfetmesine olanak tanır. Bu yüzden internette kullanıcılar tarafından kolayca bulunabilmesi ve kullanılması için basit hashtag’ler kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Karmaşık hashtag’ler, kullanıcıların bunları hatırlamasını ve internette kullanmasını zorlaştırabilir.

7. Kitleniz ve takipçilerinizle etkileşim kurun

İnstagram, takipçilerinizle etkileşime geçmenin ve kullanıcıları sadık müşterilere dönüştürmenin en iyi yollarından biridir. Sorularına ve endişelerine anında yanıt vermek, müşterilerinizi etkilemenize ve zihinlerinde olumlu izlenimler bırakmanıza yardımcı olabilir. 

8. Farklı içerik türleri ile denemeler yapın

İnstagram, yararlanabileceğiniz çeşitli özellik ve algoritmalar sunar. Farklı içerik türlerini deneyerek, hedef kitlenizin erişimini artırabilir ve markanızın popülaritesini artırabilirsiniz.

9. Sonuçlarınızı analiz edin

İnstagram gönderi başına sosyal medya erişiminizi kontrol edebileceğiniz özellikler sunar. Gönderi erişiminiz ve sonuçlarınızla güncel kalmak, daha fazla dikkat ve iyileştirme gerektiren alanları anlamanıza yardımcı olacaktır. İşletmenizin büyümesini belirlemek için geçmiş ölçümlerinizi mevcut ölçümlerle de karşılaştırabilirsiniz.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM